Wycieczki fakultatywne - Chorwacja


Wybrane propozycje wycieczek, które można wykupić przy pobycie w rejonie Riwiery Makarskiej, Splitu, na półwyspie Peljesac i na Korculi.


Dubrownik

--------------------------------------------------

Zabytkowe miasto na południu Chorwacji nazywane „Perłą Adriatyku" ze względu jna swoją urodę oraz unikatowe położenie - stare miasto usytuowane jest na cyplu wcinającym się w morze i otoczone średniowiecznymi murami, z których rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama. Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.


Split i Trogir

--------------------------------------------------

Split - stolica południowo-chorwackiego regionu Dalmacja. Miasto słynie z licznych kościołów oraz pozostałości po czasach starożytnych. Najpopularniejszymi obiektami są: pałac Dioklecjana (z III/IV w.), a także mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII w. na katedrę św. Duji z średniowieczną dzwonnicą, czy gotycki kościół św. Franciszka.
Trogir - miasto leżące na zachodnim skraju Zatoki Kasztelańskiej, często nazywane jest małą Wenecją, to typowy przykład architektury śródziemnomorskiej. Stara część miasta leży na wysepce połączonej kamiennym mostem, pomiędzy wyspą Ciovo a lądem. Stare Miasto to wąskie uliczki z gotyckimi, renesansowymi kamieniczkami. W 1998 roku Trogir ze względu na niepowtarzalne zabytki wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.


Medjugorje

--------------------------------------------------

znana miejscowość pielgrzymkowa położona położona w malowniczej scenerii w Bośni i Hercegowiny. Jest ośrodkiem odnowy życia religijnego. Słynie z objawień Matki Bożej i Sanktuarium Królowej Pokoju. Osoby mające wizje twierdzą, iż mają je do dziś.
Najważniejszymi miejscami są:
▪ Kościół świętego Jakuba z okalającym go placem
▪ Wzgórze Podbrdo czyli Wzgórze Objawień w wiosce Bijakovici (1,5 km od kościoła św. Jakuba) gdzie miało miejsce pierwsze objawienie; znajduje się tutaj figurka Matki Bożej Królowej Pokoju
▪ Droga Krzyżowa prowadząca na kolejne wzgórze Krizevac z wysokim krzyżem na szczycie


Mostar

--------------------------------------------------

jedno z najpiękniejszych miast półwyspu Bałkańskiego, gdzie kultura chrześcijańska miesza się z muzułmańską. Położone jest w głębokiej dolinie pośród szczytów Gór Dynarskich.
W swoim sercu skrywa piękną starówkę z czasów Osmańskich, której głównym zabytkiem jest XVI-wieczny kamienny Stary Most (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) zburzony podczas ostatniej wojny na Bałkanach, a wiernie odbudowany i na nowo spinający obydwa brzegi turkusowej Neretwy. Atrakcją samą w sobie są wąskie, kamienne uliczki, kolorowe stragany wypełnione pamiątkami z czasów tureckiego panowania oraz minarety górujące nad miastem.


Wyspa Korcula

--------------------------------------------------

dalmatyńska wyspa rozciągnięta z zachodu na wschód równolegle do pobliskiego lądu. Jej długość to 46,8 km, szerokość od 5,3 do 7,8 km. Jest szóstą wyspą pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Od Półwyspu Pelješac dzieli ją w najwęższym miejscu 1270 m.
Stolicą wyspy jest miasto Korcula - nazywane „małym Dubrovnikiem". Przyciąga doskonale zachowaną i usytuowaną na cyplu średniowieczną starówkę, otoczoną XV-wiecznymi murami, za którymi kryją się liczne zabytki, urocze kafejki i restauracje. Miasto uważane jest za miejsce narodzin słynnego weneckiego podróżnika Marco Polo. W całości wpisane na listę UNESCO.


Wodospady Rzeki Krka

--------------------------------------------------

jeden z 12 parków narodowych Chorwacji w całości wpisany na listę UNESCO, położony na terenie ukształtowanym przez rzekę Krka, która płynąc przez wapienne podłoże wytworzyła liczne jeziora, wodospady i kaskady. Na długości 400 m zobaczymy 17 kaskad szerokich na prawie 100 m; 45 metrowy spadek terenu.
Możliwość kąpieli w rozlewie największego z wodospadów. Krka jest najpiękniejszą rzeką krasową w Chorwacji.


Wycieczki fakultatywne z Vodic

--------------------------------------------------

Jeziora Plitwickie, Szybenik, bajeczny archipelag Kornati (prawie 150 wysp)


  • Dubrownik - wycieczka
  • Dubrownik - wycieczka
  • Split - wycieczka
  • wycieczka do Medjugorje
  • Bośnia i Hercegowina Mostar
  • wycieczka po Korczuli
  • Wodospady Rzeki Krka
  • Wodospady Rzeki Krka